Designed by STANOP
ASANAČNÉ  ZDRAVOTNÉ  SLUŽBY
Všetky Vaše problémy so škodcami rieši naša služba
designed and programmed by: Piecka Stanislav 2008
DEZINSEKCIA
je súbor opatrení vykonávaných chemickými, biologickými a fyzikálnymi metódami za účelom ničenia škodlivých, epidemiologicky, hospodársky  závažných a obťažujúcich článkonožcov.
dôvody ničenia hmyzu sú:   zdravotné

                                             hospodárske

                                             hygienické



Metódy vykonávania  dezinsekcie:

mechanické metódy - pasce, lepové pásy (mucholapky), lapače.

fyzikálne metódy       - využitie vyššej teploty (od 60°C), hlavne vlhké teplo - vyváranie.

biologické metódy    - využívajú prirodzených nepriateľov hmyzu tzv.predátorov napr. dravý hmyz, dravé roztoče

chemické metódy     - používajú sa najčastejšie. Chemické látky  používané  na ničenie hmyzu sa nazývajú insekcídy.
Najčastejšie druhy článkonožcov
Šváb obyčajný - Blatta orientalis
veľkosť 20 - 27 mm. Farbu má hnedočiernu lesklú. Samica ma redukované krídlasiahajúce do dvoch tretín bruška, nelieta. Vyhľadáva tmavé a vlhké miesta napr. pivnice, sklady, šachty aj kanalizácie.Po kolmých hladkých stenách neôezie. Pohybuje sa pozdlž stien. Vývoj nedokonalou premenou.
Rus domový - Blattella germanica
veľkosť 10 - 15 mm. farbu má špinavo žltú až svetlohnedú. Charakteristické sú  dva čierne pásy na hrudnom štíte. Obe pohlavia majú krídla, ktoré môžu používať na klzavý let. Samička má širšie bruško. Dobre lezú po kolmych hladkých plochách. Dáva prednosť teplým miestam ( 30°C ) s dostatočnou vlhkosťou a slabým prúdením vzduchu. Znesie aj nižšie  teploty a za potravou vojde aj do chladiacích zariadení. Vývoj nedokonalou premenou..
Blcha ľudská - ( Pulex irritans )
malý bezkrídly hmyz hrdzavo až čierno sfarbený. Telo má z bokov stlačené. Veľkosť 1,5 - 3,5 mm. V dospelosti sa obe pohlavia živia krvou teplokrvných živočíchov ( cicavce, vtáky ). Pohybujú sa skákaním. Samička po nacicaní krvi asi po dvoch d
ňochkladie priamo na telo hostiteľa vajíčka.Vajíčka kladie po 4 -8, celkove 400 - 500 kusov. Z vajíčok sa liahnu tenké biele (červikovité) larvy, ktoré sa živia výkalmi rodičov a rôznymi organickými odpadmi. Dlžka života blch je max. 500 dní.
Mravec faraónsky - Monomorium Pharaonis
je všežravec, prednosť dáva potrave s obsahom bielkovín (mäso, mäsové výrobky ) požiera aj sladkosti. Vždy dáva prednosť čerstvej a vlhkej potrave. K životu potrebuje nutne vodu. škodí nie len požieraním potravín, ale aj znečisťovaním. Stavia si jednoduche hniezda na skrytých miestach, ako sú špary v múre, strope, podlahe , nábytku, v bytových jadrach,izbových kvetinách.Kolónie mravcov sú rôzne veľké a v napadnutých miestach ich býva väčší počet.Jedna kolónia má niekoľko desiatok i stoviek samičiek a mnoho tisíc robotníc. Pre založenie novej kolónie je potrebné najmenej 20 robotníc a jedna samička.  
Mucha domáca - Musca domestica
veľkosť 7 - 8 mm, farba sivičierná na hrudi má 4 pozdlžnečierne pruhy.  Ústne ústroje má lízavé. Samička kladie v jednej znáške 200 vajíčok. Vajíčka kladie do hnoja, menej často do hnijúcich odpadkov. Z vajíčok sa liahnu beznohé larvy. Dospelé muchy sa liahnu podľa podmienok za 3 dni až  5 mesiacov. Pri teplote 20 - 25 °C prebehne celý vývoj cca za  1 týžde
ň. Dožíva sa podľa teploty počasia 2 až 13 týždňov.
Komár dotieravý - Culex molestus
veľkosť 3,5 - 5 mm , svetlohnedo sfarbený. liahniská tohto komára sa nachádzajú v ľudských obydliach. Sú to technické priestory, kde sa zhromažďuje voda znečistená organickými látkami, kotolne, teplovodné šachty, septiky. Samička sa nemusí pred prvým kladením vajíčok nacicať krvi. Vajíčka kladie na vodnú hladinu, z nich sa liahnu pohyblivé larvy. Komáre sa v domoch liahnu po celý rok. Samičky lietajú do bytov a v noci cicajú krv na ľuďoch, zvlášť na deťoch.